Fegalcat

A principios del año 2001 se organizó el primer Concurso de Música e Baile Tradicional Galego en Cataluña, organizado por la Federación de Entidades Culturales Gallegas en Cataluña.

Dicho concurso ofrece la oportunidad a participar a cualquier entidad de dentro y fuera de Cataluña, incluso de Europa. Dispone de varias modalidades de participación, Canto, Gaitero Solista, Cuarteto, Bandas de Gaitas y Baile Tradicional. Dentro de cada categoría la Federación y los diferentes patrocinadores ofrecen varios premios a los tres mejores clasificados.

Se ha celebrado en los auditorios más importantes de Barcelona desde el Palau de Congresos de Barcelona (primer y segundo año), L’Auditori (tercer año) y el Teatre Naciona de Catalunya (hasta la fecha)

Dentro de la dinámica de los diferentes concursos, la Casa Galega de L’Hospitalet ha ido participando en todos y cada uno de ellos quedando en muy buenas posiciones en alguna ocasión.

2009


Celebrado en el auditori de Cornellá, por primer año consecutivo, el resultado ha sido:

SOLISTAS

– 1º Premio: Toxos e Xestas de Barcelona – Alalá das Mariñas – Jota de Porto do Cabo – Novo Milenium
– 2º Premio:  Airiños da Nosa Galicia de Santa Coloma – Negra Sombra – Variacións sobre Jota do porto do Cabo
– 3º Premio:  Cova da Serpe de Barcelona – Abrente en Cordobelas – A Dantiña

CUARTETOS/QUINTETOS

– 1º Premio: Casa Galega de Hospitalet – Jota do Ateneo – No coto da Xesta – Pasodoble de Pepe
– 2º Premio: Toxos e Xestas de Barcelona – Jotarreando – Alborada de Inzenga – Abrente en Cordobelas
– 3º Premio: A Nosa Galiza de Xenebra – Suiza – A Xesta – Ancoradoiro

CANTAREIRAS/OS

– 1º Premio: Grialia de Vigo –
– 2º Premio: Xiradela de Arteixo – A Coruña –
– 3º Premio: Aleivosía de Rianxo –

BANDAS DE GAITAS

– 1º Premio: Toxos e Xestas de Barcelona
– 2º Premio: Casa Galega de Hospitalet
– 3º Premio: Cova da Serpe de Barcelona

BAILE

– 1º Premio: Cova da Serpe de Barcelona – Muiñeira de Fontaneira – Carballesa do Inicio
– 2º Premio: Toxos E Xestas de Barcelona – Jota da Picota e Vals de Arcos – Punteada de Silván
– 3º Premio: Xiradela de Arteixo – A Coruña – Maneo e Muiñeira de Vilaverde de Cereo – Serán en Toutón

2008 


Celebrado en el Palau de Congresos de Catalunya, por segundo año consecutivo, el resultado fue el siguiente:

SOLISTAS 
– 1º Premio: Casa Galega de L’Hospitalet – Eurriandal e Xota de Poio
– 2º Premio: As Burgas – Eibar – Aforamento dunha jota de auga nun micromatraz
– 3º Premio: Airiños – Santa Coloma – Na terra de trasancos

CUARTETOS
– 1º Premio: Toxos e Xestas – A Chegada dos Teleñecos e Alborada Galega
– 2º Premio: Casa Galega de L’Hospitalet – As tres murelas e Foliada Mareira
– 3º Premio: As Burgas – Eibar – Contos de Cecebre e Alborada Galega

CANTAREIRAS
– 1º Premio: Casa Galega de L’Hospitalet – Xota de Agransón e Punteada de Cerqueda
– 2º Premio: Agarimos – Badalona – Cabaliños e Muiñeira da Limia e Xota do serán de Seixedos
– 3º Premio: Aleivosía – Rianxo – Canto, Rumba e Muiñeira de Cabaleiros e Maneo de Viladabade.

BANDAS 
– 1º Premio: Casa Galega de L’Hospitalet –
– 2º Premio: Agarimos – Santa Coloma – PreludioA3, Paso-Triple, Xota 350
– 3º Premio: As Burgas – Eibar – Alborada Celanova, Danza das Patelas e Muiñeira dos Arreiras

BAILE
– 1º Premio: Casa Galega de L’Hospitalet – Muiñeira de Liñares e Xota Muiñeira do Castelo da Rigueira
– 2º Premio: Cova da Serpe – Barcelona – Muiñeira de Bembibre e Xota de San Salvador de Padreiro
– 3º Premio: A nosa Galiza – Mollet – Xota da Fonsagrada e Moliñeira de Seceda

Puedes ver alguna fotografías en la sección fotos 2008.


2007


Celebrado en el Palau de Congresos de Catalunya el resultado fue el siguiente:

SOLISTAS
– 1º Premio: Irmandade Galega de Rubí (gaiteiro Jesús Rodríguez, coa as pezas «A fieita» e «Facendo maghas»).
– 2º Premio: Asociación Cultural Galega Saudade, de Barcelona (Raul Lacilla, que interpretou «Alalá» e «Novo Milenium»).
– 3º Premio: Casa Galega de L’Hospitalet (gaiteiro Raul García, cos temas «Non te namores meniña», «Na tardiña» e «Saltareira»).

CUARTETOS
– 1º Premio: Casa de Galicia en Guipúscoa, co tema «Apaixoada» 
– 2º Premio: Asociación Cultural Galega Saudade, coas pezas «Xota de Xestoso do Lor» e «Mazurca dos Areeiras».
– 3º Premio: Casa Galega de L’Hospitalet, con «O Roxo en Montillos» e «Fandango para Airas».

CANTAREIRAS
– 1º Premio: Asociación Cultural Galega Saudade, con «Cantos de ofrecemento a Santa Marta» e «Xota-muiñeira e danza de Cortellas de Pazos do Borbén».
– 2º Premio: Casa Galega de L’Hospitalet, coas pezas «Valse da Ermida» e «Muiñeira de Xornes».
– 3º Premio: Irmandade Galega de Rubí, con «Pasodobre de Imende», «Muiñeira de Cervantes» e «Maneo de Abade». 

BANDAS
– 1º Premio: Asociación Cultural Galega Saudade, coas pezas «Alalá de Monterrei» e «Sementeira».
– 2º Premio: A Nosa Galiza de Xenebra, con «Homenaxe» do compositor Suso Vaamonde.
– 3º Premio: Casa Galega de L’Hospitalet, con «Adeus pías, adeus pontes-Cantiga da Cañiza», «Alborada para a pequena» e «Aghilloadas de Alacrán».

BAILE
– 1º Premio: Asociación Cultural Galega Saudade, con «Xota de Vilaquinte» e «Moliñeira de Cervantes».
– 2º Premio: Casa Galega de L’Hospitalet, coas pezas «Muiñeira punteada de Tordoia» e «Xota-muiñeira do Castelo da Rigueira».
– 3º Premio: A Nosa Galiza de Xenebra, con «Pateado de Trasmonte» e «Muiñeira de Cabra.

 

2006 (Recopilando)


SOLISTAS

CUARTETOS

CANTAREIRAS 

BANDAS

BAILE

2005 (Recopilando)


SOLISTAS

CUARTETOS

CANTAREIRAS 

BANDAS

BAILE

2004 (Recopilando)


SOLISTAS

CUARTETOS

CANTAREIRAS 

BANDAS

BAILE

 

2003 (Recopilando)


SOLISTAS

CUARTETOS

CANTAREIRAS 

BANDAS

BAILE

2002 (Recopilando)


SOLISTAS

CUARTETOS

CANTAREIRAS 

BANDAS

BAILE

2001 (Recopilando)


SOLISTAS

CUARTETOS

CANTAREIRAS 

BANDAS

BAILE